Wiele osób nie wie jaka jest różnica między architekturą a budownictwem. Niektórzy nawet stosują te terminy zamiennie. Jednak możemy wyróżnić kilka czynników, które dobitnie ukarzą zbieżność tych pojęć. Będzie to pomocne dla osób, które nie wiedzą jaki kierunek wybrać.

 

Budownictwo jest raczej dziedzina techniczną. Dotyczy wznoszenia obiektów, według danej techniki budowlanej. Zajmuje się wyłącznie procesem budowniczym oraz wszystkim co się z nim wiąże. Będą to zatem materiały budowlane, techniki oraz metody stosowane przez robotników, aspekty biurokratyczne itd. Architektura z kolei ocenia powstałe obiekty po rożnymi względami. Będzie skupiać się na walorach estetycznych, artystycznych oraz społecznych.

 

Będzie opisywać budynki pod kątem stylu jaki został zastosowany. Pod kątem artystycznym określi wartość budynku oraz jego znaczenie dla miasta czy miejsca w którym się znajduje. Architektura to pojęcie szersze, które dotyczy raczej kwestii teoretycznych. Nie interesują ja aspekty technologiczne i technika powstawania budynków.