Bardzo ciekawym rozwiązaniem na rynku budowniczym jest budownictwo społeczne. Jest to forma budownictwa, która prowadzona jest między innymi przez towarzystwa budownictwa społecznego. Jest to idealna opcja dla osób mniej zamożnych, które nie stać na wynajmowanie bądź kupno mieszkania czy domu.

 

Realizacja projektu mieszkań finansowana jest w oparciu o Kredyt Funduszu Mieszkaniowego, który finansuje aż 70% wartości inwestycji oraz ze środków osób fizycznych lub prywatnych, które dostarczają resztę funduszy. Lokatorzy spłacają później ten kredyt w czynszu. Główne strony występujące w relacji odnośnie tego typu mieszkań to partycypant i najemca. Partycypantem może być osoba fizyczną lub prawna, która jest zainteresowana realizacja projektu budowy mieszkań TBS.

 

Nie ma ona prawa własności do mieszkania, może jedynie wskazać najemcę. Partycypantem mogą być rodzice, którzy zapewniają swoim dzieciom lokum. Pracodawca tworzący miejsca dla swoich pracowników. Gmina, która chce pozyskać mieszkania socjalne lub właściciele kamienic, którzy z różnych powodów chcą zapewnić swoim lokatorom nowe lokum mieszkalne.