Techniki budowlane są różne, a ich wybór będzie determinowany pożądanym efektem końcowym, funduszami osoby, która inwestuje oraz możliwościami technicznymi. Najpopularniejszą techniką w Polsce są domu murowane. Współczesne budownictwo w naszym kraju jest zdominowane przez tą technikę.

 

Można powiedzieć, że inne techniki praktycznie nie występują w Polsce, a jeśli już to są to wyjątki. Domu murowane charakteryzują się trwałością. Z drugiej strony budowa tego typu domu pochłania wiele czasu i pieniędzy. Proces budowy nie może bowiem trwać przez cały rok. W okresach gdy warunki atmosferyczne się pogarszają, budowy są wstrzymywane. Dlatego jeśli decydujemy się na tą technikę, musimy uzbroić się w cierpliwość. Domy drewniane nie są zbyt popularne w Europie.

 

Jednak buduje je się szybko i stosunkowo tanio. Charakterystyczny sposób budowy jest jednak wyzwaniem dla wielu firm budowlanych, które nie mają doświadczenia przy tego typu konstrukcjach. Ostatnim sposobem są domy prefabrykowane. Polega to na tym, iż elementy domu budowane są w fabryce, a następnie składa się je w miejscu docelowym.