Osoby, które zdecydowały się na budowę domu stoją przed wyborem odnośnie tego czy zbudować dom piętrowy czy parterowy. Każdy z nich ma swoje cechy charakterystyczne, wady i zalety. Pierwszym czynnikiem, na który należy spojrzeć podczas wyboru między tymi dwoma opcjami jest wielkość i kształt działki.

 

Jest to bardzo ważne, gdyż w dużej mierze to ona będzie determinować to jaki dom zbudujemy. Na mniejszej działce nie będziemy mogli bowiem zbudować domu parterowego, gdyż wymaga on większej przestrzeni. Nieregularny kształt działki również może sprawić, że będziemy zmuszeni postawić dom piętrowy. Mimo iż, domy parterowe są niższe, to jednak wybór ten związany jest z większymi kosztami budowy. Wszystko za sprawa dachu, czyli elementu, który jest najdroższy w całej konstrukcji domu.

 

Dom parterowy to automatycznie większa powierzchnia dachu, czyli większe koszty budowy. Domy piętrowe znacznie łatwiej ogrzać, gdyż ich konstrukcja pozwala na większą kumulację ciepła. Parterówka jest znów lepsza dla osób starszych, ponieważ nie będą musiały zmagać się z schodami.