Świerzb to choroba powodowana przez roztocza pasożytujące na skórze. Dotyczy nie tylko ludzi, równie popularny jest świerzb u zwierząt, także tych domowych – psów i kotów. Jego objawy są dla zarażonego dosyć nieprzyjemne, powodują ciągły dyskomfort i w znacznym stopniu obniżają jakość życia. Świerzb u kotów i psów może mieć postać skórną i uszną. Na co zwracać uwagę?
Świerzb u zwierząt – objawy
Przy świerzbie skórnym na ciele zwierząt pojawia się miejscowe łysienie (spowodowane drążeniem przez pasożyty tuneli w zwierzęcym naskórku, aby złożyć tam jaja), zaczerwienienia, łuszczenie i powstawanie grudek. Pojawia się też intensywny świąd, dlatego częste drapanie powinno nas zaalarmować. W przypadku świerzbu usznego natomiast pasożyty nie bytują na skórze, a w kanale słuchowym. Zwierzę zaczyna intensywnie potrząsać głową, staje się nerwowe, może mieć problemy ze słuchem. Towarzyszy temu sucha, bezzapachowa, brunatno-brązowa wydzielina.
Jeśli zaobserwujemy u naszego zwierzaka podobne objawy, musimy niezwłocznie udać się do weterynarza. Jeśli diagnoza się potwierdzi ustali on dalsze metody postepowania, aby całkowicie wyleczyć naszego psa lub kota.
Najnowsze komentarze