Przyjąłeś do pracy nową nianie? Zdecydowaliście wspólnie na podpisanie umowy uaktywniającej? Świetnie! To już sporo za Tobą, ustalone wynagrodzenie, ale jak niania płaci podatek? To nurtujące pytanie w pewnym stopniu może rozwiać strona ZUS. Często zawiłe, wręcz prawne słownictwo wcale nie musi oznaczać czegoś niedobrego i trudnego do przyswojenia dla przeciętnego Polaka. W Internecie można ogólnie znaleźć stwierdzenie, że umowa uaktywniająca jest umową o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia.

jak niania płaci podatek?

W kilku słowach jak niania płaci podatek, rodzic dziecka nie jest płatnikiem podatku dochodowego, co po prostu oznacza, że nie obowiązuje go pobór zaliczki na podatek dochodowy od wypłaconego wynagrodzenia.
Warunki wydają się być dogodne dla opiekuna dziecka jak i opiekunki. Ważne tylko trzeba pamiętać, że taką umowę można zawrzeć w przypadku gdy wiek dziecka mieści się w przedziale od 20 tygodnia do ukończenia 3 roku życia. Jak zawsze każda umowa ma plusy i minusy. Warto jednak wszystkie niedogodności kilka razy przeanalizować i przedyskutować, niż niepotrzebnie tworzyć napięcie pomiędzy Tobą a Twoim przyszłym opiekunem dziecka.